Rush Hour 3 (Svenska)

Filmkrediter Rous Hour 3.

Innehåll

  • 1 enhetsproduktionschef
  • 2 första biträdande direktör
  • 3 andra biträdande direktör
  • 4 koreografi av
  • 5 Cast
    • 5.1 Carter
    • 5.2 Lee
    • 5.3 Reynard
    • 5.4 Kenji
    • 5.5 George
    • 5.6 Dragon Lady
    • 5.7 Genevieve
    • 5.8 Soo Yung
    • 5.9 Ambassadör Han
    • 5.10 Syster Agnes
    • 5.11 Master Yu
    • 5.12 Marsha
    • 5.13 Kinesiska utrikesminister
    • 5.14 Brittiska utrikesminister
    • 5.15 Mi
    • 5.16 Kung Fu Kid
    • 5.17 Kung Fu Giant
    • 5.18 Sjuksköterska
    • 5.19 French Assassin
    • 5.20 French Cops
    • 5.21 Baccarathandlare
    • 5.22 Croupier
    • 5.23 Bartender
    • 5.24 Falling Woman
    • 5.25 Reception Man
    • 5.26 Hisskvinna
    • 5.27 Kinesisk servitris
    • 5.28 Sjungande gitarrist
    • 5.29 Dressing Room Girls
    • 5.30 Clown
    • 5.31 Old Man on Balcony
    • 5.32 Georges Wite
    • 5.33 Eiffer Tower Lookout
    • 5.34 Folllies-dansare
    • 5.35 Gendarmes-dansare
  • 6 Enhetschef / stuntkoordinator
  • 7 stunt-koordinator
  • 8 Stunt Rigging Coordinator
  • 9 Stunt Doubles Carter
  • 10 Stunt Doubles Reynard
  • 11 Stunt Doubles Dragon Lady
  • 12 Stunt Doubles Son Yung
  • 13 Stunt Double Zoe
  • 14 Stunt Double Marsha
  • 15 Stunt Double French Assassin
  • 16 Jackie Chan Stunt Team
    • 16.1 Stunt Coordinator
    • 16.2 JC Stunt Team-medlemmar
  • 17 Stunts
  • 18 Stunt Riggers
  • 19 Executive i produktionsansvar
  • 20 Chef för ekonomi
  • 21 Chef för postproduktion
  • 22 Handledare för postproduktion
  • 23 associerade producenter
  • 24 Handledande konstledare
  • 25 konstledare
  • 26 scenografier
  • 27 konstavdelningskoordinator
  • 28 konstavdelning produktionsassistent
  • 29 Storyboard-artister
  • 30 Grafisk formgivare
  • 31 Illustrador
  • 32 Set Decorator
  • 33 Leadman
  • 34 Set Dressers
  • 35 On Set Dresser
  • 36 Buyer
  • 37 Draper
  • 38 Set Decoration Coordination
  • 39 ”A” Camera Operator
  • 40 ”A” Camera First Assistant
  • 41 ”A” Camera Second Assistant
  • 42 ”B” Camera Operator
  • 43 ”B” Camera First Assistant
  • 44 ”B” Camera Second Assistant
  • 45 Camera Loader
  • 46 Camera Assista nts
  • 47 Stillfotograf
  • 48 Dokumentär
  • 49 24 bilduppspelning av video av
  • 50 24 ram videoövervakningsingenjör
  • 51 Ljudblandare
  • 52 Boom Operator
  • 53 Kabelperson
  • 54 Video Assist Operators
  • 55 Video Assist Utility
  • 56 Encoding Supervisor / Plate Unit Director of Photography
  • 57 Data Coordinators
  • 58 Production Accountant
  • 59 First Assistant Accountant
  • 60 Key Second Assistant Accountant
  • 61 Second Assistant Accountants
  • 62 Accouting Clerk
  • 63 French Auditor / Accouting Support
  • 64 Lönekonton
  • 65 Lönekontor
  • 66 Byggnadsrevisor
  • 67 Produktionsledare
  • 68 Produktionskoordinator
  • 69 Assistent Production Koordinatorer
  • 70 Key Production Office Assistant
  • 71 Production Office Assistants
  • 72 Second Second Assistant Directors
  • 73 DGA Trainee
  • 74 Skript S handledare
  • 75 Första assistentredaktör
  • 76 Assistentredaktör
  • 77 Editor för visuella effekter
  • 78 Postproduktionsassistenter
  • 79 Chief Lighting Technician
  • 80 Best Boy Electricians
  • 81 Electricians
  • 82 Rigging Gaffer
  • 83 Rigging Best Boy Electric
  • 84 Rigging Electricians
  • 85 Key Grip
  • 86 Extra Key Grips
  • 87 Best Boy Grip
  • 88 Dolly Grips
  • 89 Rigging Grip
  • 90 Rigging Best Boy Grip
  • 91 Grips
  • 92 Rigging Grips
  • 93 Property Master
  • 94 Assistant Property Master
  • 95 Second Assistant Property Master
  • 96 Armorer
  • 97 Ljuddesigner & Övervakning av ljudredigerare
  • 98 Ominspelning av mixers
  • 99 Ljudeffektredigerare
  • 100 Dialog & ADR-chef
  • 101 Dialogredigerare
  • 102 Övervakande Foley Editor
  • 103 Foley Editor
  • 104 Fi första assistentljudredigeraren
  • 105 Recording Mix Technican
  • 106 Re-Recorded at
  • 107 ADR Mixer
  • 108 ADR Recordist
  • 109 Foley Artists
  • 110 Foley Mixer
  • 111 Foley Recordist
  • 112 ADR Voice Casting
  • 113 Construction Coordinator
  • 114 General Foreman
  • 115 Location Foreman
  • 116 Propmaker Foreman
  • 117 Labour Foreman
  • 118 Paint Supervisor
  • 119 Paint Gang Boss
  • 120 Paint Foreman
  • 121 Plasterer Supervisor
  • 122 Plasterer Forerman
  • 123 Mill Foreman
  • 124 Svetsförman
  • 125 Standby-målare
  • 126 Avdelningschefsmakeup
  • 127 Key Makeup Artist
  • 128 Makeupartister
  • 129 Makeupartist till Mr. Tucker
  • 130 Tatto Artist
  • 131 Department Head Hair
  • 132 Key Hairstylist
  • 133 frisör
  • 134 frisör till Mr. Tucker
  • 135 kostymövervakare
  • 136 viktiga kunder
  • 137 Kund till Mr. Tucker
  • 138 Kund till Chan
  • 139 Set Costumers
  • 140 Costume Production Assistant
  • 141 Skräddare
  • 142 Special Effects Supervisor
  • 143 First Unit Special Effects Supervisor
  • 144 Second Unit Special Effects Supervisor
  • 145 Assistent Special Effects Handledare
  • 146 Special Effects Foreman
  • 147 Special Effects Shop Supervisor
  • 148 Pyrotechnic Supervisor
  • 149 Special Effects
  • 150 Ytterligare specialeffekter
  • 151 Co-Visual Effects Supervisor
  • 152 Visual Effects Producer
  • 153 Visual Effects Production Manager
  • 154 Visual Effekter och animering
  • 155 A Lucasfilm Ltd. Company San Francisco.Kalifornien
  • 156 Visual Effects Supervisor
  • 157 Visual Effects Pruducer
  • 158 Digital Production Supervisor
  • 159 Digital Compositing Supervisor
  • 160 Crearture Supervisor
  • 161 Digital Paint and Roto Supervisor
  • 162 Digital Model Leads
  • 163 Visual FX Editor
  • 164 Digital Matte Handledare
  • 165 CG Layout Artist Supervisor
  • 166 Animation Lead
  • 167 Associate Production Manager
  • 168 Look Development Leads
  • 169 Digital Artister
  • 170 Visual FX Editorial
  • 171 Produktion och teknisk support
  • 172 ILM Senior Staff
  • 173 Ytterligare kompositering av
  • 174 Visual Effects av
  • 175 Visual Effects Supervisor
  • 176 Visual Effects Producer
  • 177 Visual Effects Production Manager
  • 178 Kompositörer
  • 179 Paint / Rolo artister
  • 180 Visual Effects av
  • 181 Visual Effects av
  • 182 Visual Effects by
  • 183 Vis ual Effects by
  • 184 Visual Effects by
  • 185 Visual Effects by
  • 186 Visual Effects by
  • 187 Visual Effects by
  • 188 Visual Effects av
  • 189 Executive med ansvar för visuella effekter
  • 190 Visual Effects Executive
  • 191 Övervakande platschef
  • 192 Key Assistant Location Managers
  • 193 Assistant Location Managers
  • 194 Production Controller
  • 195 Financial Advisor
  • 196 Production Resources
  • 197 Supervising Production Coordinator
  • 198 Production Attorney
  • 199 Contract Administrator
  • 200 Credit Administrator
  • 201 Executive Assistant to Mr. Ratner
  • 202 assistenter för Mr. Ratner
  • 203 Videograf för Mr. Ratner
  • 204 Assistent för Mr. Ratner
  • 205 Videograf för herr Ratner
  • 206 assistenter för herr Ratner
  • 207 assistent för herr von Sydow
  • 208 assistent för fru Zhang
  • 209 Executive Assistants till Mr. Sar kissian
  • 210 assistenter till herr Sarkissian
  • 211 verkställande assistenter till herr Birnbaum
  • 212 assistent till herr Glickman
  • 213 assistenter till Mr. Stern
  • 214 assistenter till Mr. Davis
  • 215 Key Set Produktionsassistenter
  • 216 Set Production Assistants
  • 217 Ytterligare produktion Assistenter
  • 218 Casting Associate
  • 219 Casting Assistant
  • 220 Extras Casting
  • 221 Extras Casting av
  • 222 Extras Casting Assistant
  • 223 Enhetspublicist
  • 224 Set Medic
  • 225 Associerad koreograf
  • 226 Studiolärare
  • 227 tillförordnad coach
  • 228 Dialect Coach
  • 229 Dialogcoach till Chan Chan
  • 230 Stand-In till Mr. Tucker
  • 231 Stand-Ins till Mr. Chan
  • 232 Catering av
  • 233 Caterer
  • 234 Craft Service
  • 235 Craft Service Assistant
  • 236 Transportkoordinator
  • 237 Transportkaptener
  • 238 Transport Co-Ca gardin
  • 239 Transport Dispatcher
  • 240 Förare
  • 241 Helikopterpilot
  • 242 Paris Unit
    • 242.1 Line Producer
    • 242.2 Enhetsproduktionschef
    • 242.3 Första assistentdirektör
    • 242.4 Andra biträdande chef
    • 242.5 Mekanisk stuntkoordinator
    • 242.6 Fysisk stuntkoordinator
    • 242.7 Stunt Double George
    • 242.8 Art Director
    • 242.9 First Assistant Art Directors
    • 242.10 Storyboard Artist
    • 242.11 Assistant Set Decorator
    • 242.12 Set Dressers
    • 242.13 Köpare
    • 242.14 Second Unit Photography Director
    • 242.15 Plate Unit Fotodirektör
    • 242.16 ”A” Kameraoperatör
    • 242.17 ”B” Kameraoperatör
    • 242.18 ”B” Kamera Första assistent
    • 242.19 ”B” Camera Second Assistant
    • 242.20 ”C” Camera Operator
    • 242.21 Loader
    • 242.22 Video Assist Operator
    • 242.23 Utility Sound Person
    • 242.24 Boomoperatör
    • 242.25 Andra enhetens ljudmixer
    • 242.26 Chief Production Accountant
    • 242.27 Production Accountant
    • 242.28 Lönekontor
    • 242.29 Assistant Production Accountant
    • 242.30 Ytterligare revisor
    • 242.31 Produktionsansvarig andra enhet
    • 242.32 Production Coordinator
    • 242.33 Assistant Production Coordinator / li>
    • 242.34 Office Production Assistants
    • 242.35 Second Second Assistant Directors
    • 242.36 Script Supervisor
    • 242.37 Chief Lighting Technician
    • 242.38 Best Boy Electrician
    • 242.39 Key Grip
    • 242.40 Best Boy Grip
    • 242.41 Propmaster
    • 242.42 Extra Propmaster
    • 242.43 Assistentföreståndare
    • 242.44 Byggkoordinator
    • 242.45 Transportkoordinator
    • 242.46 Transportkapten
    • 242.47 Anläggningskoordinator
    • 242.48 Key Makeup Artist
    • 242.49 Key Hairstylist
    • 242.50 Costume Supervisor
    • 242.51 Costums
    • 242.52 Buyer
    • 242.53 Location Manager
    • 242.54 Location Koordinator
    • 242.55 Assistent till Mr. Ratner
    • 242.56 Assistent till Mr. Attal
    • 242.57 Assistent till Zhang
    • 242.58 Key Set Produktionsassistent
    • 242.59 Ställ in produktionsassistenter
    • 242.60 French Casting av
    • 242.61 Extras Casting Coordinator
    • 242.62 Extras Casting Assistants
    • 242.63 Special Effects Supervisor
    • 242.64 Special Effects Coordinator
    • 242.65 Facility Manager
    • 242.66 Ställ Medi
    • 242.67 Dialogcoach till Mr. Atta
    • 242.68 Stand-In to Mr. Chan
    • 242.69 Stand-In to Mr. von Sydow
    • 242.70 Stand-In to Mr. Attal
    • 242.71 Stand-In till Ms Lenoir
    • 242.72 Stand-In till Mr. Polanski
    • 242.73 Craft Service
    • 242.74 Craft Service Assistants
    • 242,75 Musikchef
    • 242.76 Music Executive
    • 242.77 Music Business Affairs Executives
    • 242.78 Music Clearances
    • 242.79 Executive Music Producer
    • 242.80 Övervakning Musikredaktör
    • 242.81 Musikredaktör
    • 242.82 Musikförberedelse
    • 242.83 Musikentreprenör
    • 242.84 Orkestreringar av
    • 242.85 Ytterligare orkestrationer av
    • 242.86 Partitur inspelat och blandat av
    • 242.87 Partitur inspelat vid
    • 242.88 Sony Scoring Crew
    • 242.89 Fox Scoring Crew
    • 242.90 Poäng blandad vid
    • 242.91 ProTools Engineers
    • 242.92 Adittional Engineering
    • 242.93 Auricle Control System
    • 242.94 Programmering och elektronisk musik av
    • 242.95 Assistent för musikproduktion
    • 242.96 Orchestral Demos
    • 242.97 Partiturskonsult
  • 243 poängalbum tillgängligt den
  • 244 ”Do Me. Baby ”
    • 244.1 Skriven och framförd av Princed Cortesía från Warner Bros. Records Inc
    • 244.2 Med tillstånd av Warner Bros. Records Inc.
    • 244.3 Efter överenskommelse med Warner Music Gruppfilm & TV-licensiering
  • 245 ”Everybody Wants Me”
    • 245.1 Skriven av Radu lanceoglu
    • 245.2 Framfört av Alina Puscau
    • 245.3 Med tillstånd av Rat Records. Inc.
  • 246 ”California Girls”
    • 246.1 Skriven av Michael Love och Brian Wilson
    • 246.2 Framförd av The Beach Boys
    • 246.3 Med tillstånd av Capitol Records
    • 246.4 Under licens från EMI Film & Telivision Music
  • 247 L ”Amour Une Aventure”
    • 247.1 Skriven av Salaam Remi och Katia Cadet
    • 247.2 Framfört av Salaam Remi och Katia Cadet
    • 247.3 Producerad av SALAAMREMI.COM
  • 248 ”Sorry Ser ut att vara det svåraste ordet”
    • 248.1 Skriven av Elton John och Bernie Taupin
    • 248.2 Framförd av Elton John
    • 248.3 Med tillstånd av Mercury Records Limited
    • 248.4 Under licens från Universal Music Enterprises
  • 249 ”Can Can”
    • 249.1 Writen av Jacques Offenbach
    • 249.2 Arrangerad och framförd av The All Time Greats
    • 249.3 Courtesy of Cascade Medienproduktions und -vertriebs GmbH
  • 250 ”Bonnie & Clyde”
    • 250.1 Texter och musik av Serge Gainsbourg
    • 250.2 utförd av Serge Gainsbourg och Brigitte Bardot
    • 250.3 Courtesy of Mercury France
    • 250.4 Under licens från Universal Music Enterprises
  • 251 ”Closer I Get To You”
    • 251.1 Skriven av Reginald Lucas och James Mtume
    • 251.2 Framförd av Chris Tucker och Jackie Chan
    • 251.3 Producerad av SALAAMREMI.COM
  • 252 ”La Vie En Rose”
    • 252.1 Skriven av David Mack. Edith Piaf och Louighy
    • 252.2 Framförd av Grace Jones
    • 252.3 Med tillstånd av The Island Def Jam Music Group
    • 252.4 Under licens från Universal Music Enterprises
  • 253 ”Kung Fu Fighting”
    • 253.1 Skriven av Carl Douglas
    • 253.2 Framfört av Chris Tucker
  • 254 ”War”
    • 254.1 Skriven av Barrett Strong och Norman J. Whitfield
    • 254.2 Framförd av Edwin Starr
    • 254.3 Med tillstånd av Motown Records
    • 254.4 Under licens från Universal Music Enterprises
  • 255 ”Who Made The Tater Salad”
    • 255.1 Skriven av Salaam Remi och Vincent Heory
    • 255.2 Producerad av SALAAMREMI.COM
  • 256 ”Last Night”
    • 256.1 Skriven av Charles Axton. Gil Caples. Chips Moman. Floyd Newman och Jerry Smith
    • 256.2 Framfört av The Mar-Keys
    • 256.3 Courtesy of Atlantic Recording Corp.
    • 256.4 Efter överenskommelse med Warner Music Group Film & TV-licensiering
  • 257 ”Mindre än en timme (tema från rusningstid 3)”
    • 257.1 Skrivet av Lalo Schifrin. Salaam Remi.Nasi Jones och Thomas Callaway
    • 257.2 Framförd av NaS och Cee-Lo
    • 257.3 Producerad av SALAAMREMI.COM
    • 257.4 NaS verkar med tillstånd av Columbia Records och The Island Def Jam Music Group
    • 257.5 Cee-Lo visas med tillstånd av Radiculture Records / Downtown Recordings / Atlantic Recording Corp.
  • 258 Huvudtitel Design av
  • 259 Avsluta titlar av
  • 260 Original Negativ förberedelse för DI
  • 261 HD Dailies & Digital förhandsvisning & Digital mellanliggande provad av
  • 262 Executive Producer för företag 3 / Colorist
  • 263 Online Editor
  • 264 Digital Intermediate Supervisors
  • 265 Digital inspelningstjänster från
  • 266 Färgtimer
  • 267 Kamera och linser tillhandahålls av
  • 268 Kamerakranar & Dollies av
  • 269 Ljusutrustning från
  • 270 Gyro-stabiliserat kamerasystem av
  • 271 Flygplan tillhandahåller d av
  • 272 Clearances av
  • 273 Script Researcher
  • 274 Clearance koordinator
  • 275 Ytterligare clearings av
  • 276 Riskhantering
  • 277 Produktionssäkerhet
  • 278 Försäkring som tillhandahålls av
  • 279 Lön från

Enhet Produktionschef [redigera | redigera källa]

  • Joann Perritano

Förste assistentdirektör [redigera | redigera källa]

  • James M. Freitag

Andra biträdande regissören [redigera | redigera källa]

  • Robert Del Schrder

Koreografi av [redigera | redigera källa]

  • Marguerite Derricks

Cast [redigera | redigera källa]

Carter [redigera | redigera källa]

  • Chris Tucker

Lee [redigera | redigera källa]

  • Jackie Chan

Reynard [redigera | redigera källa]

  • Max Von Sydow

Kenji [redigera | redigera källa]

  • Hiroyuki Sanada

George [redigera | redigera källa]

  • Yvan Attal

Dragon Lady [redigera | redigera källa]

  • Youki Kudoh

Genevieve [redigera | redigera källa]

  • Noemie Lenoir

Soo Yung [redigera | redigera källa]

  • Zhang Jingchu

Ambassadör Han [redigera | redigera källa]

  • Tzi Ma

Syster Agnes [redigera | redigera källa]

  • Dana Ivey

Master Yu [redigera | redigera källa]

  • Henry O.

Marsha [redigera | redigera källa]

  • Mia Tyler

Kinas utrikesminister [redigera | redigera källa]

  • Michael Chow

Brittisk utrikesminister [redigera | redigera källa]

  • David Niven. Jr.

Mi [redigera | redigera källa]

  • Oanh Nguyen

Kung Fu Kid [redigera | redigera källa]

  • Andrew Quang

Kung Fu Giant [redigera | redigera källa]

  • Sun Ming Ming

Sjuksköterska [redigera | redigera källa]

  • Lisa Thornhill

French Assassin [redigera | redigera källa]

  • M. Kentaro

Franska poliser [redigera | redigera källa]

  • Ludovic Paris
  • Richard Dieux
  • Olivier Schneider

Baccarat-återförsäljare [redigera | redigera källa]

  • Philippe Bergeron

Croupier [redigera | redigera källa]

  • Daniel Yabut

Bartender [redigera | redigera källa]

  • Frank Bruynbroek

Falling Woman [redigera | redigera källa]

  • Lisa Piepergerdes

Front Desk Man [redigera | redigera källa]

  • Eric Naggar

Elevator Woman [redigera | redigera källa]

  • Silvie Laguna

Kinesisk servitris [redigera | redigera källa]

  • Micaelle Mee-Sook

Sjungande gitarrist [redigera | redigera källa]

  • Daniel Decrauze

Dressing Room Girls [redigera | redigera källa]

  • Ann Christine
  • Anna Chiu
  • Heather Mostofizadeh
  • Jasmine Dustin
  • Francesca C.Cecil

Clown [redigera | redigera källa]

  • David Goldsmith

Old Man on Balcony [redigera | redigera källa]

  • Michel Francini

George ”Wite [redigera | redigera källa]

  • Julie Depardieu

Eiffer Tower Lookout [redigera | redigera källa]

  • Hoang Nghi

Folllies Dancers [redigera | redigera källa]

  • Lisa Byrnes
  • Melissa Cabrera
  • Mandy Coulton
  • RJ Durell
  • Catherine Ferrino
  • Loriel Hennington
  • Rachel Markarian
  • Jaayda McClanahan
  • Ann Beth Miller
  • Victoria Parsons
  • Vanessa Tarazona
  • Laetitia Ray
  • Tovaris Wilson

Gendarmes Dancers [redigera | redigera källa]

  • Diana Carr
  • Noa Dori
  • Kayla McGee
  • Tanja Plecas
  • Kristin Quinn
  • Liliya Toneva

Second Unit Director / Stunt Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Conrad E.Palmisand

Stunt Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Eddie Braun

Stunt Rigging Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Patrick Romand

Stunt Doubles Carter [redigera | redigera källa]

  • Aaron Toney
  • Ousaum Elam
  • Horace Knight

Stunt Doubles Reynard [redigera | redigera källa]

  • Robert Jauregui
  • Christopher Amy

Stunt Doubles Dragon Lady [redigera | redigera källa]

  • Jing Li
  • Ming Qiu

Stunt Doubles Son Yung [redigera | redigera källa]

  • Lauren Mary Kim
  • Dana Reed

Stunt Double Zoe [redigera | redigera källa]

  • Melissa R. Stubbs

Stunt Double Marsha [redigera | redigera källa]

  • Mary Albee

Stunt Double French Assassin [redigera | redigera källa]

  • Philip Tan

Jackie Chan Stunt Team [redigera | redigera källa]

Stunt Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Bradley James Allan

JC Stunt Team-medlemmar [redigera | redigera källa]

  • Guanhua Han
  • I Seob Lee
  • Andrew Owen
  • Hyun Jin Park
  • Gang Wu
  • Peng Zhang

Stunts [redigera | redigera källa]

  • Shane Anderson
  • Kathryn M. Anderson-Palmisano
  • Matt Baker
  • Bruce Paul Barbour
  • Ken Bates
  • Craig Baxley
  • Gary Baxley
  • Troy Bellinghausen
  • Darryl Chan
  • George Cheung
  • Arnold Chon
  • Alex Daniels
  • Thomas De Wier
  • Tim Drnec
  • Jayson Dumenigo
  • Courtney Farnsworth
  • Gary Feil
  • Brent Fletcher
  • Tom Sean Foley
  • Jeff Galpin
  • J. Armin Garza lizuka
  • Jack Gill
  • Tanner Gill
  • Sean Graham
  • Terra A. Grant
  • John Jude Hagegerty
  • Jimmy Hart
  • Julien Heron
  • Norm Howell
  • Yoshio Iizuka
  • Mike Johnson
  • Sang Koo Kang
  • Anton Kasabov
  • Hubie Kerns
  • Zach Kerns
  • Hiro Koda
  • Tony Lazzara
  • Will Leong
  • James Lew
  • Michael Li
  • Sam Looc
  • Mike Massa
  • Ed Mathews
  • Matt McBride
  • Julie Michaels
  • Meg Miller
  • John Moio
  • Bonnie Morgan
  • Gary Morgan
  • Eric Norris
  • Mike Norris
  • Victory Grace Palmisano
  • Monty Perlin
  • Charlie Pecerni. Sr.
  • Chuck Picerni
  • Steve Picerni
  • Peewee Piemonte
  • Jon Pochron
  • Simon Rhee
  • Jimmy N. Roberts III
  • John Robotham
  • Mike Ryam
  • Rick Sawaya
  • Monty Simons
  • Russell Solberg
  • Philip Solomon
  • Mark Stefanich
  • Don Tai Theerathada
  • Frank Torres
  • Jim Vickers
  • Richard Volp
  • Kaye Wade
  • Shalley Ward
  • Merritt Yohnka

Stunt Riggers [ redigera | redigera källa]

  • Kevin Chase
  • Scott Cosgrove
  • Matt Davis
  • Andrew Gill
  • Jeffrey Knott
  • Brian Knutson
  • Bob McDougall
  • Brian Simpson
  • Steve Upton

Executive in Charge of Production [redigera | redigera källa]

  • Erik Holmberg

Executive in Charge of Finance [redigera | redigera källa]

  • Paul Prokop

Chef för postproduktion [redigera | redigera källa]

  • Jody Levin

Postproduktionsövervakare [redigera | redigera källa]

  • Rick Reynolds

Associate Producers [redigera | redigera källa]

  • David A. Gorder
  • Darryl Jones

Supervising Art Director [redigera | redigera källa]

  • Greg Papalia

Art Director [redigera | redigera källa]

  • Chad S. Frey

Set Designers [redigera | redigera källa]

  • Paul Sonski
  • Sally Thornton
  • Scott Zuber
  • John Warnke

Art Department Coordinator [redigera | redigera källa]

  • J. Virdone

Art Department Production Assistant [redigera | redigera källa]

  • Lynda J. Lopez

Storyboard-artister [redigera | redigera källa]

  • Jim Magdaleno
  • David J. Negron. Jr.
  • Warren Drummond

Grafisk formgivare [redigera | redigera källa]

  • Susan A. Burig

Illustrador [redigera | redigera källa]

  • Daren R. Dochterman

Set Decorator [redigera | redigera källa]

  • Kate Sullivan

Leadman [redigera | redigera källa]

  • Craig Gadsby

Set Dressers [redigera | redigera källa]

  • Michael P. Casey
  • Perry Diaz
  • Donald Ghio
  • Christopher Harwood
  • Michael C.Magno
  • Eric Olsen
  • Aaron Robberson
  • Alex Walker

On Set Dresser [redigera | redigera källa]

  • Glenn Roberts

Köpare [redigera | redigera källa]

  • Melissa Elbaum

Draper [redigera | redigera källa]

  • Regina Henderson

Ställ in dekorationskoordination [redigera | redigera källa]

  • Matthew McKee

”A” Camera Operator [redigera | redigera källa]

  • Gary Jay

”A” Camera First Assistant [redigera | redigera källa]

  • Michael Weldon

”A” Camera Second Assistant [redigera | redigera källa]

  • Paul Santoni

”B” Camera Operator [redigera | redigera källa]

  • Dana W. Gonzales

”B” Camera First Assistant [redigera | redigera källa]

  • Lee Blasingame

”B” Camera Second Assistant [redigera | redigera källa]

  • Dominic Bartolone

Camera Loader [redigera | redigera källa]

  • Tyler Hezzelwood

Kameraassistenter [redigera | redigera källa]

  • Kevin M. Gosselin
  • Dana. Morris

Stillfotograf [redigera | redigera källa]

  • Glen Wilson

Dokumentär [redigera | redigera källa]

  • Cedric von Sydow

24-ramsvideouppspelning av [redigera | redigera källa]

  • Cygnet video

24 Frame Video Supervising Engineer [redigera | redigera källa]

  • Monte Swann

Ljudblandare [redigera | redigera källa]

  • Jeff Wexler. C.A.S.
  • George A. Flores

Boom Operator [redigera | redigera källa]

  • Don Coufal

Kabelperson [redigera | redigera källa]

  • Robert Maxfield

Video Assist Operators [redigera | redigera källa]

  • din mamma
  • Goldsmith
  • Eddie Casares

Video Assist Utility [redigera | redigera källa]

  • Bob Branam

Encoding Supervisor / Plate Unit Director of Photography [redigera | redigera källa]

  • Mark H. Weingartner

Datakoordinatorer [redigera | redigera källa]

  • Kj
  • Patrick Shearn

Production Accountant [redigera | redigera källa]

  • Rachel E. Prentiss

First Assistant Accountant [redigera | redigera källa]

  • Marybeth Martin

Key Second Assistant Accountant [redigera | redigera källa]

  • Alicia Pritchett

Second Assistant Accountants [redigera | redigera källa]

  • Andrew Jablonski
  • Faleshia Lo
  • Katrissa Peterson
  • Kimberly D. Smith

Accouting Clerk [redigera | redigera källa]

  • Timothy Dormans

Fransk revisor / Accouting Support [redigera | redigera källa]

  • Maureen Higgins

Lönekonton [redigera | redigera källa]

  • Cathy Marshall
  • Rick J. Roesch

Lönekontor [redigera | redigera källa]

  • Alan R. Kilmer

Byggnadsrevisor [redigera | redigera källa]

  • Kristi McConnell

Production Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Jennifer Conroy

Produktionskoordinator [redigera | redigera källa]

  • Matthew Hirsch

Assistant Production Coordinators [redigera | redigera källa]

  • Lisa Dietrick
  • Jenny Sandell

Key Production Office Assistant [redigera | redigera källa]

  • Lori Russell

Production Office Assistants [redigera | redigera källa]

  • Chris P. Anderson
  • Lynn Hamilton
  • George Sloan
  • Desmond J. Smith

Second Second Assistant Directors [redigera | redigera källa]

  • Vernon A. Davidson
  • Kevin Turley

DGA Trainee [redigera | redigera källa]

  • Tye Lombardi

Script Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Martin Kitrosser

First Assistant Editor [redigera | redigera källa]

  • H. Dwight Raywond IV

Assistent Editor [redigera | redigera källa]

  • Chris Jackson

Visual Effects Editor [redigera | redigera källa]

  • Joseph C. Bond IV

Postproduktionsassistenter [redigera | redigera källa]

  • Rand Geiger
  • Katie Osborn

Chief Lighting Technician [redigera | redigera källa]

  • Dayton Nietert

Best Boy Electricians [redigera | redigera källa]

  • Bill Greenberg
  • Christopher A.
  • Zwirner

Elektriker [redigera | redigera källa]

  • Paul Arnold
  • Erik A. Erichsen
  • Anthony Gudino
  • K. Allen Harker
  • Nate Johnson
  • Scott Medcalf
  • Thoma Reavis
  • Jesse Rushton
  • Charles A.Severson

Rigging Gaffer [redigera | redigera källa]

  • Victor Svimonoff

Rigging Best Boy Electric [redigera | redigera källa]

  • Jerald Wilson. Jr.

Rigging Electricians [redigera | redigera källa]

  • Ricky Cronn. Jr.
  • Augustus Gordon. Jr.
  • Tak Matsuda
  • Jason L.Salonen
  • Andy Turpin

Nyckelgrepp [redigera | redigera källa]

  • Art Bartels

Ytterligare nyckelgrepp [redigera | redigera källa]

  • Brad Rea
  • Scott M. Robinson

Best Boy Grip [redigera | redigera källa]

  • Bruce Chimerofsky

Dolly Grips [redigera | redigera källa]

  • Jerry Bertolami
  • George Santo Pietro
  • David Canestro

Rigging Grip [redigera | redigera källa]

  • Joe Graham

Rigging Best Boy Grip [redigera | redigera källa]

  • Steven W. Gage

Handtag [redigera | redigera källa]

  • Thomas A. Curran
  • John Davison
  • Jim Duggan
  • Jeff Goldberg
  • Edward Gutierrez
  • Timothy L. Jipping
  • Ted Lewis

Rigging Grips [redigera | redigera källa]

  • Kyle Buff
  • Gregg Guellow
  • Allan Scott Jackson
  • John S. Robertson
  • Jim Saldutti
  • William R. Sordal

Property Master [redigera | redigera källa]

  • Brad Einhorn

Assistant Property Master [redigera | redigera källa]

  • Hector M. Gonzales

Second Assistant Property Master [redigera | redigera källa]

  • Michael A. Panevics

Armorer [redigera | redigera källa]

  • Chuck Rousseau

Ljuddesigner & Övervaka ljudredigeraren [redigera | redigera källa]

  • Tim Chau

Ominspelning av mixers [redigera | redigera källa]

  • Andy D ”Addario
  • Tim Chau

Ljudeffektredigerare [redigera | redigera källa]

  • Nils C. Jensen
  • Carmen Baker
  • Albert Gasser
  • Bruce Tanis
  • David Grimaldi

Dialog & ADR Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Renée Tondelli

Dialogredigerare [redigera | redigera källa]

  • Julie Feiner
  • Margit Pfeiffer

Supervising Foley Editor [redigera | redigera källa]

  • Bob Beher

Foley Editor [redigera | redigera källa]

  • Nancy MacLeod

Första assistentredigeraren [redigera | redigera källa]

  • Clayton Weber

Re-Recording Mix Technican [redigera | redigera källa]

  • Timothy O. LeBlanc

Ominspelas vid [redigera | redigera källa]

  • Warner Bros. Studio-faciliteter

ADR-mixer [redigera | redigera källa]

  • Thomas J. O ”Connell

ADR Recordist [redigera | redigera källa]

  • Rick Canelli

Foley-artister [redigera | redigera källa]

  • John Roesch
  • Alyson Dee Moore

Foley Mixer [redigera | redigera källa]

  • Mary Jo Lang

Foley Recordist [redigera | redigera källa]

  • Scott Morgan

ADR Voice Casting [redigera | redigera källa]

  • Barbara Harris

Byggkoordinator [redigera | redigera källa]

  • Bill Holmquist

General Foreman [redigera | redigera källa]

  • Walter Mikowlski

Location Foreman [redigera | redigera källa]

  • Patrick Martin

Propmaker Foreman [redigera | redigera källa]

  • Marco Campos
  • Darrin Clubb
  • Jim Krase
  • William Liams. Jr.

Labour Foreman [redigera | redigera källa]

  • Lupe Gutierrez
  • Mike Hinkle
  • John Leone
  • Kevin Tomasiello

Paint Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Larry C. Clark

Paint Gang Boss [redigera | redigera källa]

  • Ralph Sarabia

Paint Foreman [redigera | redigera källa]

  • Charles Clark

Plasterer Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Ernest Lopez. Jr.

Plasterer Forerman [redigera | redigera källa]

  • James P. Slavin

Mill Foreman [redigera | redigera källa]

  • Peter Jameson

Welding Foreman [redigera | redigera källa]

  • Vince Huckel Berry

Standby Painter [redigera | redigera källa]

  • Lee Ross

Makeup Head för avdelning [redigera | redigera källa]

  • Felicity Bowring

Key Makeup Artist [redigera | redigera källa]

  • Carol Strong

Makeupartister [redigera | redigera källa]

  • Mathalie Fratti
  • Amy Schmiederer

Makeupartist till Mr. Tucker [redigera | redigera källa]

  • Joanetta Stowers

Tatto Artist [redigera | redigera källa]

  • Tom Berg

Avdelningschef hår [redigera | redigera källa]

  • Kelvin R. Trahan

Key Hairstylist [redigera | redigera källa]

  • Margarita Pidgeon

Frisör [redigera | redigera källa]

  • Catherine Marcotte

Frisör till Mr. Tucker [redigera | redigera källa]

  • Paul Anthony-Morris

Kostymövervakare [redigera | redigera källa]

  • Joyce Kogut

Nyckelkunder [redigera | redigera källa]

  • Suzanne Cranfill
  • Jeannie H. Kelly

Kund till Mr.Tucker [redigera | redigera källa]

  • Hayley Stuppel

Kund till Mr. Chan [redigera | redigera källa]

  • Ric Spencer

Ställ in kunder [redigera | redigera källa]

  • Jim Cullen
  • Laurel Frushour
  • Betsy Glick
  • Alyssa Kim
  • Michelle Margolis

Assistent för kostymproduktion [redigera | redigera källa]

  • Heather Hybbert

Skräddare [redigera | redigera källa]

  • Oale Wibben

Super Effect Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Clayton W. Pinney

Super Unit Special Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • John S. Baker

Super Unit Supervisor Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Timothy Walkey

Assistent Special Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Hans Metz

Special Effects Foreman [redigera | redigera källa]

  • Anthony Centonze

Special Effects Shop Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Robert Riggs

Pyrotechnic Supervisor [redigera | redigera källa]

  • William Harrison

Specialeffekter [redigera | redigera källa]

  • Josh Neugass
  • Joshua R. Pinney
  • Arnold Verbiesen

Ytterligare specialeffekter [ redigera | redigera källa]

  • James F. Henry
  • Chris Jones
  • Tom Rasada
  • Keith Suzuki

Co-Visual Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Adam Howard

Visual Effects Producer [redigera | redigera källa]

  • Robin Griffin

Visual Effects Production Manager [redigera | redigera källa]

  • Ronald B. Moore

Visuella effekter och animering [redigera | redigera källa]

  • Industrial Light + Magic

A Lucasfilm Ltd. Company San Francisco.Kalifornien [redigera | redigera källa]

Visual Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Lindy De Quattro

Visual Effects Pruducer [redigera | redigera källa]

  • Jeff Olson

Digital Production Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Robert Weaver

Digital Compositing Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Jay Cooper

Crearture Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Greg Weiner

Digital Paint och Roto Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Lance Baetkey

Digitala modellkablar [redigera | redigera källa]

  • Russell Paul
  • Lana Lan

Visual FX Editor [redigera | redigera källa]

  • Greg Hyman

Digital Matte Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Barry Williams

CG Layout Artist Supervisor [redigera | redigera källa]

  • John Levin

Animation Lead [redigera | redigera källa]

  • Christopher Mitchell

Associate Production Manager [redigera | redigera källa]

  • Brian Barlettani

Look Leads för utveckling [redigera | redigera källa]

  • Robert Marinic
  • Tom Hutchinson
  • Francois Lambert

Digitala artister [redigera | redigera källa]

  • Joel Aaron
  • Ken Bailey
  • Chris Bayz
  • Lanny Cermack
  • Selwyn Eddy III
  • Bryant Griffin
  • David Hanks
  • Erich Ippen
  • Mokoto Koyoma
  • Jennifer Mackenzie
  • Didier Mathieu
  • Will McCoy
  • Michelle Motta
  • Khatsho Orfali
  • Greg Salter
  • Gerald Säljer
  • Ryan Smith
  • Masahiko Tani
  • James Tooley
  • David Washburn
  • Keiji Yamaguchi
  • Okan Ataman
  • Christopher Balog
  • Scott Benza
  • David Deuber
  • Chris Foreman
  • Mike Halstead
  • Trevor Hazel
  • Danny Janevski
  • Jessica Laszlo
  • Greg Maloney
  • Scott May
  • Lauren Morimoto
  • Tim Mueller
  • Scott Prior
  • Rafe Sacks
  • Ken Sjogren
  • Joe Stevenson
  • Stephanie Taubert
  • Guerdon Trueblood
  • Talmage Watson
  • Mark Youngren
  • Alan Bailey
  • Misty Barbour
  • Steve Braggs
  • Richard Ducker
  • Grantland Gears
  • Tyler Ham
  • Frederick Hopkins
  • Peter Kelly
  • Luke Longin
  • Tia Marshall
  • Vicky McCann
  • David Morris
  • Joshua Ong
  • Ed Quintero
  • Eric Scweickert
  • Dan Slavin
  • Sam Stewart
  • Deborah Thomas
  • Yusei Uesugi
  • Chris Williams
  • Rita Zimmerman

Visual FX Editorial [redigera | redigera källa]

  • Jim Milton
  • George Gambetta

Produktion och teknisk support [redigera | redigera källa]

  • Kevin Arthur
  • Terran Beneveniste
  • Ken Beyer
  • Susan Macke
  • Brian McGraw
  • Chris Rdot
  • John Voin Eichman

ILM Senior Staff [redigera | redigera källa]

  • Curt Miyashiro
  • Khuyen Dang
  • Gretchen Libby

Ytterligare komposition av [redigera | redigera källa]

  • Evil Eye Pictures

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Cis-Hollywood

Visual Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Patrick Kavanaugh

Visual Effects Producer [redigera | redigera källa]

  • Julie Orosz

Visual Effects Production Manager [redigera | redigera källa]

  • Julia Gaudette

Kompositörer [redigera | redigera källa]

  • Mark Nanjo
  • Jesse Fernley
  • Kama Moiha

Paint / Rolo artister [redigera | redigera källa]

  • Elika Burns
  • Heather MacPhee Ryan

Visuella effekter genom [redigera | redigera källa]

  • Pixel Magic. Inc.

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Digital Dream. Inc.

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Rotofactory. Inc.

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Zoic. Inc.

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Eviga filmbilder

Visuella effekter genom [redigera | redigera källa]

  • Mar Vista Ventures. LLC

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Enhetsfx. Inc.

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Himani Productions

Visuella effekter av [redigera | redigera källa]

  • Luma Pictures. Inc.

Chef för visuella effekter [redigera | redigera källa]

  • Lauren Ritchie

Visual Effects Executive [redigera | redigera källa]

  • Mimi Medel

Övervakning av platshanteraren [redigera | redigera källa]

  • James Lin

Key Assistant Location Managers [redigera | redigera källa]

  • Michael Chickey
  • Catherine Kagan

Assistentplatshanterare [redigera | redigera källa]

  • Teddy Alvarez
  • Justin Duncan
  • Neale Fishback

Production Controller [redigera | redigera källa]

  • Jon Davidson

Financial Advisor [redigera | redigera källa]

  • Andrew Matthews

Produktionsresurser [redigera | redigera källa]

  • Joshua Ravetch

Supervising Production Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Emily Glatter

Produktionsadvokat [redigera | redigera källa]

  • Stefanie Mabkman

Kontraktsadministratör [redigera | redigera källa]

  • Romy Schneider

Kreditadministratör [redigera | redigera källa]

  • Steve Kesmodel

Executive Assistant till Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Anita S. Chang

Assistenter till Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Drew Sherman
  • Hopi Dobuler
  • Scott Freeman

Videograf för Mr. Ratner [ redigera | redigera källa]

  • Peter Wu

Assistent till Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Reuben Smiley

Videograf för Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Alex Sosin

Assistenter till Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Wong Oi Ping Dorothy
  • Sumiko Yahagi

Assistent till Mr. von Sydow [redigera | redigera källa]

  • Catherine Brelet von Sydow

Assistent till Ms Zhang [redigera | redigera källa]

  • Lulu Wang

Executive Assistants to Mr. Sarkissian [edit | redigera källa]

  • Nadine F. Maybruck
  • Michelle R. Thomas

Assistenter till Mr. Sarkissian [redigera | redigera källa]

  • Bekka Carlson
  • Parker Morris

Executive Assistants to Mr. Birnbaum [redigera | redigera källa]

  • Marlena Thomas

Assistent till Mr. Glickman [redigera | redigera källa]

  • Paul Vicknair

Assistenter till Mr. Stern [redigera | redigera källa]

  • Agustin A. Calderon
  • Frank Slesinski

Assistenter till Mr. Davis [redigera | redigera källa]

  • Anna Wenger
  • Cally Morton

Key Set Production Assistants [redigera | redigera källa]

  • Ben Scissors
  • Anthony R. Steinhart

Ställ in produktionsassistenter [redigera | redigera källa]

  • Christy Busby
  • Joshua Parker
  • Shawn Wines

Ytterligare produktionsassistenter [redigera | redigera källa]

  • Kerry Fries
  • Jeff Negus

Casting Associate [redigera | redigera källa]

  • Courtney Sheinin

Casting Assistant [redigera | redigera källa]

  • Nicole Daniels

Extra Casting [redigera | redigera källa]

  • David Kang Casting

Extras Casting by [edit | redigera källa]

  • David Kang

Extra Casting Assistant [redigera | redigera källa]

  • Karen Ryan

Enhetspublicist [redigera | redigera källa]

  • Guy Adan

Ställ in Medic [redigera | redigera källa]

  • Tony Whitmore

Associerad koreograf [redigera | redigera källa]

  • Jennifer Hamilton

Studiolärare [redigera | redigera källa]

  • Lynn Raines

Tillförordnad coach [redigera | redigera källa]

  • Warner Loughlin

Dialect Coach [redigera | redigera källa]

  • Jessica Drake

Dialogcoach till Mr. Chan [redigera | redigera källa]

  • Diana C. Weng

Stand-In till Mr. Tucker [redigera | redigera källa]

  • Wayne Johnson. Jr.

Stand-Ins till Mr. Chan [redigera | redigera källa]

  • Diamond Si Singlim
  • Glenn Soo Hoo

Catering av [redigera | redigera källa]

  • För Stars Catering

Caterer [redigera | redigera källa]

  • Peter M. Starkman

Craft Service [redigera | redigera källa]

  • Richard Cody

Craft Service Assistant [redigera | redigera källa]

  • Erik Sorensen

Transportkoordinator [redigera | redigera källa]

  • Ted Moser

Transportkaptener [redigera | redigera källa]

  • Rick Davis
  • Randy L. Musselman

Transportkapten [redigera | redigera källa]

  • Jim Jensen

Transport Dispatcher [redigera | redigera källa]

  • Lori Maxwell

Drivrutiner [redigera | redigera källa]

  • Dana Avallon
  • Gregoy Frisch
  • Richard Lengle
  • Tony Mihacopoulos
  • DeAnna Pannian
  • Beverly Seifert
  • Michael Walsh
  • Charles D.Balsley
  • Dave Glavin
  • Kim Magruder
  • Timmy Moser
  • Ed Powell
  • Hector Solano
  • Kelly Colgan
  • Don Harris
  • Blair Mealing
  • William Neeoham
  • De-Andre L. Russell
  • Dotti V. Thompson
  • Allan Yamauchi

Helikopterpilot [redigera | redigera källa]

  • Fred North

Paris Unit [redigera | redigera källa]

Line Producer [redigera | redigera källa]

  • John Bernard

Enhetsproduktionschef [redigera | redigera källa]

  • Gilles Castera

Förste assistentdirektör [redigera | redigera källa]

  • Gil Jenny

Andra biträdande regissören [redigera | redigera källa]

  • Ariane Lacan

Mekanisk stuntkoordinator [redigera | redigera källa]

  • Michel Julienne

Physical Stunt Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Philippe Guegan

Stunt Double George [redigera | redigera källa]

  • David Julienne

Art Director [redigera | redigera källa]

  • Anne Seibel

First Assistant Art Directors [redigera | redigera källa]

  • Jean-Yves Rabier
  • Benoít Bechet

Storyboard Artist [redigera | redigera källa]

  • Pierre-Emmanual Chatiliez

Assistent Set Decorator [redigera | redigera källa]

  • Soizic Hervé

Set Dressers [redigera | redigera källa]

  • Jean Dalmasso
  • Jean Miel
  • Sylvain Cahen
  • Maxime Boquet

Köpare [redigera | redigera källa]

  • Fanny Stauff

Andra enhetschef för fotografi [redigera | redigera källa]

  • Peter Collister

Plateenhetschef för fotografi [redigera | redigera källa]

  • Tony Cutrono

”A” Camera Operator [redigera | redigera källa]

  • John Connell

”B” Camera Operator [redigera | redigera källa]

  • Jako Raybaut

”B” Camera First Assistant [redigera | redigera källa]

  • Hugues Espinasse

”B” Camera Second Assistant [redigera | redigera källa]

  • Martin De Chabaneix

”C” Camera Operator [redigera | redigera källa]

  • Roger Simonsz

Loader [redigera | redigera källa]

  • Grégory Gajero

Video Assist Operator [redigera | redigera källa]

  • Ludovic Molinier

Utility Sound Person [redigera | redigera källa]

  • Cecilia Lanzi

Boomoperatör [redigera | redigera källa]

  • Pierre-Yves Bruneel

Second Unit Sound Mixer [redigera | redigera källa]

  • Bernard Bats

Chief Production Accountant [redigera | redigera källa]

  • Françoise Bouillon-Pommerolle

Production Accountant [redigera | redigera källa]

  • Esperanza Casero

Lönekontor [redigera | redigera källa]

  • Gabriel Mamruth

Assistant Production Accountant [redigera | redigera källa]

  • Julien Béségher
  • Laure Irrmann

Ytterligare revisor [redigera | redigera källa]

  • Cédric Lameignere

Second Unit Production Accountant [redigera | redigera källa]

  • Corinne Saglio

Produktionskoordinator [redigera | redigera källa]

  • Agnes Bermejo Laine

Assistant Production Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Segolene Amice

Office Production Assistants [redigera | redigera källa]

  • Pierre Hue
  • Frédéric Millet

Second Second Assistant Directors [redigera | redigera källa]

  • Yannick Fauchier
  • Julie Laugier

Script Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Emilie Barbault

Chief Lighting Technician [redigera | redigera källa]

  • Jean-François Drigeard

Best Boy Electrician [redigera | redigera källa]

  • Manuel Gaspar

Nyckelgrepp [redigera | redigera källa]

  • Cyril Kuhnholtz

Best Boy Grip [redigera | redigera källa]

  • Théo Louis-Jean

Propmaster [redigera | redigera källa]

  • Christopher K.Amy

Ytterligare Propmaster [redigera | redigera källa]

  • Olivier Crespin

Assistant Propmasters [redigera | redigera källa]

  • Frank Pitussi
  • François Poublan

Byggkoordinator [redigera | redigera källa]

  • Patrick Veron

Transportkoordinator [redigera | redigera källa]

  • Jérôme Servant

Transportkapten [redigera | redigera källa]

  • Maxime Couteret

Anläggningskoordinator [redigera | redigera källa]

  • Grégoire Mouveau

Key Makeup Artist [redigera | redigera källa]

  • Fabienne Robineau

Key Hairstylist [redigera | redigera källa]

  • Cathy Jabes

Kostymövervakare [redigera | redigera källa]

  • Karen Serreau

Kunder [redigera | redigera källa]

  • Céline Collobert
  • Laurence Nicolas

Köpare [redigera | redigera källa]

  • Agnés Falque

Platshanterare [redigera | redigera källa]

  • Jérôme Boussier

Platskoordinator [redigera | redigera källa]

  • Arnaud Kaiser

Assistent till Mr. Ratner [redigera | redigera källa]

  • Naomi Mulholland

Assistent till Mr. Attal [redigera | redigera källa]

  • Wilfrid Maes

Assistent till Ms Zhang [redigera | redigera källa]

  • Minzhu Cad Kwak

Key Set Production Assistant [redigera | redigera källa]

  • Guilhem Malgoire

Ställ in produktionsassistenter [redigera | redigera källa]

  • David Boitard
  • Gary Brocaud
  • Nathalie Ford
  • Kevin Frilet
  • Carole Schmiolin

Fransk gjutning av [redigera | redigera källa]

  • Juliette Ménager

Extra Casting Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Franck Jouard

Extra Casting Assistants [redigera | redigera källa]

  • Auréle Avram
  • Géraldine Mouton-Boitard

Special Effects Supervisor [redigera | redigera källa]

  • Grégoire Delage

Special Effects Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Pascal Declercq

Facility Manager [redigera | redigera källa]

  • Grégoire Mouveau

Ställ in medi [redigera | redigera källa]

  • Jean Hallade

Dialogcoach till Mr. Atta [redigera | redigera källa]

  • Tanya Blumstein

Stand-In till Mr. Chan [redigera | redigera källa]

  • Suguru Oto

Stand-In till Mr. von Sydow [redigera | redigera källa]

  • Nicholas Calderbank

Stand-In till Mr. Attal [redigera | redigera källa]

  • Vincent Capello

Stand-In till Ms Lenoir [redigera | redigera källa]

  • Cecilia Ngo

Stand-In till Mr. Polanski [redigera | redigera källa]

  • Alain Saugout

Craft Service [redigera | redigera källa]

  • Christophe Thomas

Craft Service Assistants [redigera | redigera källa]

  • Bertrand Beauvir
  • Nicolas Le Noble

Executive in Charge of Music [redigera | redigera källa]

  • Paul Broucek

Music Executive [redigera | redigera källa]

  • Bob Bowen

Chef för musikaffärer [redigera | redigera källa]

  • Lori Silfen
  • John F.X. Walsh

Musikavslut [redigera | redigera källa]

  • Margarita Sullivan

Executive Music Producer [redigera | redigera källa]

  • Salaam Remi

Övervaka musikredigeraren [redigera | redigera källa]

  • Charles Martin Inouye

Musikredigerare [redigera | redigera källa]

  • Darrel Hall

Musikförberedelse [redigera | redigera källa]

  • Scott McRae

Music Contractor [redigera | redigera källa]

  • Frank Capp

Orchestrations by [edit | redigera källa]

  • Ira Hearshen och Ruy Folguera

Ytterligare orkestreringar av [redigera | redigera källa]

  • Patrick Russ

Poäng inspelad och blandad av [redigera | redigera källa]

  • Gustavo Borner

Poäng Inspelad vid [redigera | redigera källa]

  • Sony Pictures Studios
  • Newman Scoring Stage. Zoth Century Fox

Sony Scoring Crew [redigera | redigera källa]

  • Adam Michalak
  • David Marquette
  • Greg Lorkorn
  • Mark Eshelman

Fox Scoring Crew [redigera | redigera källa]

  • Tim Lauber
  • Denis St. Armand
  • Tom Steel
  • Francesco Perlangeli

Poäng blandad vid [redigera | redigera källa]

  • Igloo Music. Burbank.Kalifornien

ProTools Engineers [redigera | redigera källa]

  • Jason Tregoe Newman
  • Joseph Greco

Adittional Engineering [redigera | redigera källa]

  • Franklin Socorro

Auricle Control System [redigera | redigera källa]

  • Richard Grant

Programmering och elektronisk musik av [redigera | redigera källa]

  • Ruy Folguera

Musikproduktionsassistent [redigera | redigera källa]

  • Marla Entraigues

Orchestral Demos [redigera | redigera källa]

  • Cheche Alara

Poängkonsult [redigera | redigera källa]

  • Ryan Schifrin

Poängalbum tillgängligt på [redigera | redigera källa]

Varèse Sarabande logo.png

”Do Me. Baby” [redigera | redigera källa]

Skriven och utförd av Princed Cortesía från Warner Bros. Records Inc [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Warner Bros. Records Inc. [redigera | redigera källa]

Efter överenskommelse med Warner Music Group Film & TV-licensiering [redigera | redigera källa]

”Everybody Wants Me” [redigera | redigera källa]

Skriven av Radu lanceoglu [redigera | redigera källa]

Framfört av Alina Puscau [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Rat Records. Inc. [redigera | redigera källa]

”California Girls” [redigera | redigera källa]

Skriven av Michael Love och Brian Wilson [redigera | redigera källa]

Framfört av The Beach Boys [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Capitol Records [redigera | redigera källa]

Under licens från EMI Film & Telivision Music [redigera | redigera källa]

L ”Amour Une Aventure” [redigera | redigera källa]

Skrivet av Salaam Remi och Katia Cadet [redigera | redigera källa]

Framfört av Salaam Remi och Katia Cadet [redigera | redigera källa]

Producerad av SALAAMREMI.COM [redigera | redigera källa]

”Ledsen verkar vara det svåraste ordet” [redigera | redigera källa]

Skriven av Elton John och Bernie Taupin [redigera | redigera källa]

Framförd av Elton John [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Mercury Records Limited [redigera | redigera källa]

Under licens från Universal Music Enterprises [redigera | redigera källa]

”Can Can” [redigera | redigera källa]

Skriven av Jacques Offenbach [redigera | redigera källa]

Arrangerad och utförd av The All Time Greats [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Cascade Medienproduktions und -vertriebs GmbH [redigera | redigera källa]

”Bonnie & Clyde” [redigera | redigera källa]

Texter och musik av Serge Gainsbourg [redigera | redigera källa]

Framförd av Serge Gainsbourg och Brigitte Bardot [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Mercury France [redigera | redigera källa]

Under licens från Universal Music Enterprises [redigera | redigera källa]

”Närmare jag kommer till dig” [redigera | redigera källa]

Skriven av Reginald Lucas och James Mtume [redigera | redigera källa]

Framfört av Chris Tucker och Jackie Chan [redigera | redigera källa]

Producerad av SALAAMREMI.COM [redigera | redigera källa]

”La Vie En Rose” [redigera | redigera källa]

Skrivet av David Mack. Edith Piaf och Louighy [redigera | redigera källa]

Framfört av Grace Jones [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av The Island Def Jam Music Group [redigera | redigera källa]

Under licens från Universal Music Enterprises [redigera | redigera källa]

”Kung Fu Fighting” [redigera | redigera källa]

Skrivet av Carl Douglas [redigera | redigera källa]

Framfört av Chris Tucker [redigera | redigera källa]

”War” [edit | redigera källa]

Skriven av Barrett Strong och Norman J. Whitfield [redigera | redigera källa]

Framfört av Edwin Starr [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Motown Records [redigera | redigera källa]

Under licens från Universal Music Enterprises [redigera | redigera källa]

”Who Made The Tater Salad” [redigera | redigera källa]

Skriven av Salaam Remi och Vincent Heory [redigera | redigera källa]

Producerad av SALAAMREMI.COM [redigera | redigera källa]

”Last Night” [redigera | redigera källa]

Skrivet av Charles Axton. Gil Caples. Chips Moman. Floyd Newman och Jerry Smith [redigera | redigera källa]

Framfört av The Mar-Keys [redigera | redigera källa]

Med tillstånd av Atlantic Recording Corp. [redigera | redigera källa]

Efter överenskommelse med Warner Music Group Film & TV-licensiering [redigera | redigera källa]

”Mindre än en timme (tema från rusningstid 3)” [redigera | redigera källa]

Skriven av Lalo Schifrin. Salaam Remi. Nasi Jones och Thomas Callaway [redigera | redigera källa]

utförs av NaS och Cee-Lo [redigera | redigera källa]

Producerad av SALAAMREMI.COM [redigera | redigera källa]

NaS visas med tillstånd av Columbia Records och The Island Def Jam Music Group [redigera | redigera källa]

Cee-Lo visas med tillstånd av Radiculture Records / Downtown Recordings / Atlantic Recording Corp.[redigera | redigera källa]

Design av huvudtitel av [redigera | redigera källa]

  • Studio At New Wave Entertainment

Avsluta titlar med [redigera | redigera källa]

  • Scarlet Letters

Original Negativ förberedelse för DI [redigera | redigera källa]

  • US Computamatch Inc.

HD Dailies & Digital förhandsvisning & Digital mellanprodukt provad av [redigera | redigera källa]

  • Företag 3 Företag 3.png

Verkställande producent för företag 3 / Colorist [ redigera | redigera källa]

  • Stefan Sonnenfeld

Online Editor [redigera | redigera källa]

  • Dylan Carter

Digital Intermediate Supervisors [redigera | redigera källa]

  • Christine Carr
  • Nick Monton

Digital inspelningstjänster tillhandahålls av [redigera | redigera källa]

  • Efilm

Färgtimer [redigera | redigera källa]

  • Jim Passon

Kamera och linser tillhandahållna av [redigera | redigera källa]

  • Panavision®

Kamerakranar & Dollies av [redigera | redigera källa]

  • Chapman / Leonard Studio Equipment. Inc.

Ljusutrustning från [redigera | redigera källa]

  • Cinelease. Inc.

Gyrostabiliserat kamerasystem av [redigera | redigera källa]

  • Spacecam Systems. Inc.

Flygplan som tillhandahålls av [redigera | redigera källa]

  • Heli-Net Corp.

Rensningar med [redigera | redigera källa]

  • Rensa det nu!

Script Researcher [redigera | redigera källa]

  • Michelle Quinton – Nu rensa denna forskning

Clearance Coordinator [redigera | redigera källa]

  • Jay Floyd – Rensa det nu!

Ytterligare avstånd från [redigera | redigera källa]

  • John Smart

Riskhantering [redigera | redigera källa]

  • Laurie Cartweight. Juliana Selfridge

Produktionssäkerhet [redigera | redigera källa]

  • Jeff Egan

Iasurance tillhandahålls av [redigera | redigera källa]

  • ADN / Albert G. Ruben Insurance Services. Inc.

Lön efter [redigera | redigera källa]

  • Cast and Crew Entertainment Service. Inc.
 Datasat digitalt ljud i utvalda teaters logotyp mg style =” ” src = ”data: image / gif; base64, R0lGODlhAQABAIABAAAAAP /// yH5BAEAAAEALAAAAAABAAEAQAICTAEAOw\% 3D\% 3D” title = ”Datasat digitalt ljud i utvalda biografer logo.png (4 KB)” alt = ”Datasat digitalt ljud i utvalda teaters logo”
 SDDS 1993 logo In Selected Treatres  SDDS 1993 logo In Selected Treatres

 Varèse Sarabande logo  Varèse Sarabande logo

Lägg till en bild till detta galleri

 MPAA logo  MPAA logo

 Dolby Digital  Dolby Digital

Lägg till en bild i det här galleriet

Bli den första att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *